Epilasyon

1-Epilasyon nedir?
Epilasyon kılların rengini veren melanin adlı maddeyle ısı ve ışığın etkileşmesi sonucunda kıl üretimini gerçekleştiren kıl kökü tahrip edilerek, kıl üretiminii engelleyen bir yöntemdir.

2- Epilasyon Zararlı mıdır?
Şu ana kadar klinik bir çalışmaya rastlanmamıştır.Işığın dalga boyu,cilde zarar vermeden geçerek kıl köküne ulaşır.Bu ışık herhangi bir artık bırakmaz. Dalga boyu itibariyle yalnızca kıl köküne kadar ulaşabilir. İç organlara inmesi mümkün değildir.

3-Epilasyonda Kaç Seansta Sonuç Alınır?Epilasyonda bayanlarda ortalama 6-8,erkeklerde 8-10 seans gerekir. Yüz bölgesi için en az 10-12 seans gerekir. Seans sayısı kişiden kişiye 1-2 seans farklılık gösterebilir.

4- Epilasyonun Hamileliğe Etkisi Var mıdır?Epilasyonun bilinen bir zararı mevcut olmamakla birlikte, olası bir sağlık sorunu oluşmaması açısından hamile iken uygulama yapılmaması gerekmektedir. Bununla birlikte epilasyon yaptırmak hamile kalmaya engel değildir.

5- Epilasyon Ağrılı bir Yöntem midir?
Epilasyon eskiden acılı bir yöntemdi fakat günümüzde gelişen teknoloji sayesinde acı minimum hissedilir.

6- Epilasyon Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
Epilasyon işlemi öncesinde 3-4 hafta cımbız,ağda v.s den uzak durulmalıdır. Ayrıca güneşlenilmemeli ve bronzlaşılmamalıdır.Epilasyon sonrasında ise, güneşe 3-4 gün çıkmamalı ve yine 3-4 gün kese yapılmamalıdır. 1 hafta sonra işlem yapılan bölgelere kese yapılmalıdır.

8- Epilasyon Sonuçları Kalıcı mıdır?
Hormonal bir durum söz konusu olmadığı takdirde epilasyon sonuçları kalıcıdır. Hamilelik ile tüylerin bir kısmı yeniden çıkabilir.

9- Epilasyonda Seans Aralıkları Nasıldır?
Vücutta 45 günde bir, yüz bölgesinde ayda bir kez seans yapılır.

10- Yazın Epilasyon Yapılır mı?
Epilasyon artık gelişen teknoloji sayesinde yazın da uygulanabiliyor.

11-Epilasyondan Sonra Uygulama Bölgesine Su Değdirmek Sakıncalı mıdır?
Epilasyondan sonra 12 saat süreyle sıcak su ile temas edilmez. Soğuk suyun zararı yoktur.

12- Epilasyon Kaç Yaşından İtibaren Uygulanır?
Menstruasyon(adet)dönemine girdikten bir yıl sonra epilayon uygulanabilir.Ama tercih 16 yaşın altında olmamalıdır.

13-Epilasyon Neden Birden Fazla Seans Gerektirir?
Epilasyon tüylerin aktif döneminde etkilidir. Pasif ve dinlenme evresindeki kıllar epilasyondan etkilenmez. İnsan vücudunda herhangi bir zamanda %15-20 arasında aktif kıl bulunmaktadır. Dolayısıyla her seansta var olan kıllar üzerinden %15-20 gibi bir sonuç hedeflenir. Böylece, en iyi sonuç için ortalama 6-8 seans epilasyon gereklidir.

14- Epilasyon Erkeklere Uygulanabilir mi?
Erkekler de kadınlar gibi epilasyon yaptırabilir. Erkeklerde özellikle sırt, göğüs,bacak,kol,sakal üstü,ense gibi bölgeler tercih edilmektedir.

15- Epilasyon ile Erkeklerde Kıllar Seyreltilebilir mi?
Epilasyon uygulaması ile her seansta %15-20 seyrelme mümkündür. Yeterli bir seyrelme 3-4 seans epilasyon yeterlidir.tamamen sonuç almak için erkeklerde en az 8-10 seans epilasyon gereklidir.

16-Kimlere Epilasyon Uygulanmaz?
Gebelik durumunda,enfeksiyonlu bölgelerde,bronz tende,beyaz,sarı,kızıl ve çok ince tüylerde,sivilce tedavisi görenlere kısmen(ancak doktor izniyle),kanser hastalarında,kalp pili olanlarda,vitiligo,sedef hastalarında epilasyon uygulanmaz.

18-Ben ve Lekeli Bölgelere Epilasyon Yapılabilir mi?
Ben üzerine epilasyon uygulanmaz,ben kapatılarak diğer bölgelere uygulanır.Lekeli bölgelerde frekans düşürülerek uygulama yapılır.

19-Epilasyonun Varise Zararı Var mı?
Epilasyonun varise hiçbir zararı yoktur.

20- Epilasyon Sonrasında Kızarıklık Oluşur mu?
Epilasyon işlemi sonrası derde kızarıklık ve kıl köklerinde ödem oluşabilir.Bu etki 1-2 saat içinde kaybolur.

21- Epilasyon Seansı Ne Kadar Sürer?
Koltuk altı epilasyon seansı ortalama 5dk,özel bölge seansı ortalama 10dk, bacak seansı ortalama 30-60dk arası sürer.

22-İğneli Epilasyon Nedir?
İstenmeyen tüylerin iğneli epilasyon cihazına bağlı bir iğne ile kıl köküne girip elektrik akımı vererek kıl kökünü kurutma işlemidir. İğneli epilasyon en eski epilasyon yöntemlerinden biridir. İğneli epilasyon ağrılı ve acılı bir yöntemdir. Genelikle epilasyonun görmediği sarı ve ince tüyleri, aklaşmış kılları yok etmek için kullanılan bir yöntemdir.