Leke Bakımı

cilt-lekeleri-ilaclariCİLT LEKESİ Nedir ?

Vücudumuzda, yüzümüzde çeşitli sebep ve nedenlerden dolayı farklı tiplerde lekeler oluşur. Normal cilt renginden daha belirgin olarak ortaya çıkan bu lekeler yaşamımızı olumsuz etkilemekle birlikte sosyal yaşamımızı da etkilediği için psikolojik sorunlara neden olabilir. Bir takım estetik ve kozmetik problemlere neden olabilir. Bu nedenlerden dolayı da cilt lekeleri yok edilmelidir. Melanin cilde renk veren pigmenttir. Melaninin yüksek miktarda belli bölgelerde toplanması sonucu cilt lekeleri oluşturur. Bu lekelerin bazıları doğumdan itibaren, ergenlikte, yaşlanmayla, güneş ve dış etkenler sonucu cildimizde oluşan hasarlardan kaynaklanır.

CİLT LEKELERİNİN ÇEŞİTLERİ Nelerdir ?

1.ÇİLLER: Üst deride bulunan melanosittin oluşturduğu kahverengi lekelerdir. Güneş ışığındaki UV ışınlara maruz kalınınca melanin koyulaşır çiller geniş yamalar halinde genişleyebilir. Çilli deri güneşte daha çabuk yanabilir. Bu nedenle güneş ışığından korunmalıdır. Kış aylarında ise daha az belirgindir.

2.LENTİJİNLER ( KAHVERENGİ LEKELER ) : Lentigo ; çilden daha büyük doğuştan olan kahverengi cilt lekesi dir. Koruyucu güneş kremleri yararlı olabilir çünkü güneş ışığında artarlar.

3.KLOASMA ( GEBELİK LEKELERİ ): Hamilelik, gebelik önleyici ilaç kullanım sonucu sınırları belli kahverengi bölgelerde belirgin cilt lekesi artışıdır. Melanin üretiminin dişilik hormonu östrojen artışıyla oluşur. Özellikle göz etrafı ve kaş altı tüylü bölgelerdir. İlaçlar bırakıldığında aşırı koyu renk hafifleyebilir.

4.VİTİLİGO ( LÖKODERMA ) : Renksiz, beyaz cilt lekesi oluşumudur. Melanositlerin yok olmasına bağlı cildin belirgin bölgelerinde oluşur. Koyu renk ciltlerde belirgindir. Beyaz tenli kişiler güneş banyosundan kaçınılmalı çünkü lekeler belirginleşir ve 2 zıt renk oluşur.

5. GÜNEŞ LEKELERİ : Güneş koruyucu kullanmadan uzun süreli veya süreden bağımsız oluşan lekelerdir. Cilt kendini korumak için kalınlaşır ve melanin pigment üretimi artar, leke oluşumunda artış gözlemlenir.